مجمع عمومی عادی شرکت پتروشیمی فارابی با حضور حداکثری سهامداران برگزار شد

تشریح دستاوردهای پتروشیمی فارابی

پیام اقتصاد آنلاین : مجمع عمومی عادی شرکت پتروشیمی فارابی روز شنبه 2 تیر 1403 با حضور حداکثری سهامداران و نمایندگان قانونی آن ها  در سالن تلاش تهران برگزار شد .


تشریح دستاوردهای پتروشیمی فارابی

مسعود کفایتمند، مدیرعامل پتروشیمی فارابی در آغاز مجمع عمومی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی فارابی، در سال ۱۳۵۲ تاسیس و در سال ۷۴ در بورس پذیرش شد ، تصریح کرد :  افزایش سرمایه در اردیبهشت امسال صورت گرفته و در حال حاضر پتروشیمی فارابی بزرگترین تولیدکننده دی اکتیل فتالات با ظرفیت ۵ درصدی است.

وی درخصوص میزان سرمایه شرکت توضیح داد : سرمایه شرکت از سال ۱۳۷۲ تا ۱۴۰۲ افزایش داشته و در شرایط فعلی ۴۶۵۴۶۳ میلیون ریال است. درخصوص وضعیت شاخص بازار و ارزش کل سهام پتروشیمی فارابی در بازه سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۳، باید گفت ارزش کل سهام به دو برابر افزایش یافته، اما ارزش هر سهم افزایش چندانی نداشته است.

مدیرعامل پتروشیمی فارابی با بیان اینکه خوراک اصلی پتروشیمی فارابی«دی اکتیل فتالات» است ، گفت : این خوارک توسط پتروشیمی شازند عرضه می‌شود. روش تامین آن از بورس کالا براساس سهمیه مشخص شده در سایت بهین یاب است که البته امکان واردات آن نیز وجود دارد، اما محدودیت خاصی دارد .

کفایتمند با اشاره به روش فروش محصولات  توضیح داد : فروش محصولات شرکت از سال ۱۴۰۰ از طریق بورس کالا و در رینگ صادراتی انجام می شود . این در حالی است که صادرات محصول با بررسی قیمت‌های جهانی و مزایده است .وی درباره سود و زیان شرکت توضیح داد: فروش شرکت افزایش چشمگیری در سال گذشته داشته، اما در عین حال بهای تمام شده نیز افزایشی بوده است. سود عملیاتی شرکت نیز با افزایش روبرو شده، اما به واسطه هزینه‌هایی که به تبع برخی بدهی‌های حال شده شرکت و مشکلاتی که از گذشته وجود داشته، در هزینه‌های غیرعملیاتی نشسته است.

 وی ادامه داد : هزینه‌های غیرعملیاتی نیز افزایش پیدا کرده است. در شرایط فعلی امیدوار هستیم پتروشیمی فارابی به سمت اوج در سال جاری حرکت کند.

وی همچنین با بیان اینکه دارایی‌های جاری از ۳۴۶ میلیارد تومان به ۵۷۵ میلیارد تومان و دارایی غیرجای از ۳۳۷ میلیارد تومان به ۲۹۰ میلیارد تومان تغییر یافته ، گفت :  زیان انباشته شرکت با کاهش مواجه شده است .

کفایتمند درباره پروژه‌های مهم توسعه‌ای  توضیح داد : موافقت نامه اصولی پروژه اتانول سنتزی اخذ شده است. پس از پیگیری‌های فراوان این موضوع از شرکت صنایع ملی پتروشیمی دریافت شد. این واحد می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت شرکت باشد. پروژه اتانول سنتزی مهمترین پروژه شرکت پتروشیمی فارابی با ارزش ۱۱۶ میلیون دلار محسوب می‌شود که اتفاق خوبی می‌تواند باشد. این پروژه، پروژه‌ای است که توانسته اجماع کلی تایید را بگیرد. پتروشیمی فارابی با ظرفیت زیادی که دارد نیازمند تعریف یک پروژه جدید است که به سرعت به بهره برداری و تولید برسد تا فارابی را از شرایط فعلی خارج کند.

 وی در ادامه به دستاورد‌های شرکت در سال گذشته  اشاره کرد و توضیح داد : راه اندازی عملیات اجرایی پروژه اسید فیوماریک که پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی دارد. تهیه طرح اتانول سنتزی، اخذ گزارش مقبول حسابرسی، اقدام در حوزه ورزشی و احداث زمین ورزشی و تشکیل تیم‌های ورزشی، اخذ جایزه تعالی در سال ۱۴۰۲، دوبرابر شدن سهمیه ۲EH در بورس، حذف هزینه حمل در تامین خوراک اورتوزایلین از جمله این دستاوردها است .

 وی ادامه داد : بهینه سازی فرایند‌های تولید، حمل، بسته بندی و تحویل محصول، کاهش هزینه، حداکثر سازی ظرفیت تولید محصولات فعلی و بهبود و ارتقا سازوکار‌های فروش نیز ازجمله این اقدامات به شمار می رود .  

 این در حالی است که در این راستا تکمیل پروژه اسید فیوماریک به منظور کاهش عوارض زیست محیطی و ایجاد درآمد از این محل در راستای دستیابی به محصول ارزشمند، اهتمام لازم جهت تامین مالی و شروع عملیات اجرایی پروژه تولید اتانول از متانول باتوجه به موافقت اصولی اخذ شده است.

کفایتمند تصریح کرد : ایجاد مخازن جدید شرکت جهت ایجاد درآمد پایدار در بخش مخزن داری.در عین حال بهبود و ارتقا وضعیت اسکله اختصاصی جهت بهبود عملیات و درآمد‌های مخزن داری. همچنین اصلاح ساختار‌های سازمانی و فرایندی و نظامات مدیریت منابع انسانی و حل و فصل دعاوی حقوقی شرکت صورت گرفته است.

 وی همچنین بیان کرد: امیدواریم در سال جاری هستیم ارتقای جایگاه شرکت را در تابلوی فرابورس از تابلوی زرد بازار پایه به تابلوی بازار اول یا دوم فرابورس را داشته باشیم.

مدیرعامل پتروشیمی فارابی گفت: از امتیازات پتروشیمی فارابی می‌توان به دسترسی به آب‌های آزاد، اسکله‌های صادراتی، احداث مخازن جدید که برای شرکت سودآور خواهد بود اشاره کرد. همچنین بهسازی مخازن فعلی را نیز دنبال می‌کنیم.

در پایان مجمع، صورت‌های مالی پتروشیمی فارابی تصویب شد. روزنامه های ایران و اطلاعات به عنوان روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت انتخاب شدند. در پایان مجمع، سودی بین سهامداران تقسیم نشد. بر اساس این گزارش ، در مجمع فوق العاده تقسیم سود و زیان اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/