آقای بذرپاش !چرا فکری به حال حمل و نقل عمومی نمی کنید؟

کابوس خرید بلیت

پیام اقتصاد آنلاین :همواره عمده مسافرت ها در سراسر جهان با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی صورت می گیرد. قطار، هواپیما و اتوبوس از جمله وسائل حمل و نقل عمومی است که افراد بنا بر نیاز و توانایی مالی خود از آن ها برای انجام سفرها خصوصا سفرهای داخلی بهره می گیرند. 

کابوس خرید بلیت

اما متاسفانه مدتی است در کشور ما خرید بلیت قطار، اتوبوس و هواپیما به هفت خوان رستم تبدیل شده است. اوج این جریان و نبود بلیت در اربعین امسال دیده شد که مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورد. عمده شهروندان در چند ماه اخیر برای انجام سفرهای خود نتوانسته اند بلیت تهیه کنند. این در حالی است که اگر در شرایط ضروری شخصی بخواهد به شهری دیگر سفر کند تقریبا یافتن بلیت برای او غیرممکن خواهد بود. به نظر می رسد این مسله برای مسئولان این حوزه اهمیتی ندارد زیرا اگر مهم بود تا امروز برای آن کاری انجام داده بودند. پیدا کردن و خریدن بلیط برای تاریخ‌های نزدیک آنقدر سخت شده است که مردم باید ساعت‌ها سایت‌های فروش بلیط را بگردند. در شرایطی که مردم برای انجام یک سفر داخلی روزها معطل خرید بلیت می مانند و نظارتی نیز بر این سیستم وجود ندارد مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در روزهای اخیر  راهکار جلوگیری از معضل گرانی مسکن را در خروج فولاد و سیمان از بورس کالا دانسته است. جناب بذرپاش! به جای ارائه چنین تزهایی که شکست خورده آیا بهتر نیست در حوزه ای ورود کنید که مسئولیت مستقیم آن با شماست ؟آقای وزیر! آیا به واقع ، از سیستم حمل و نقل عمومی کشور خبر دارید و می دانید خرید بلیت برای مردم به کابوس تمام نشدنی تبدیل شده است؟ چه اتفاقی در چند ماه اخیر رخ داده است که کمبود بلیت قطار، هواپیما و اتوبوس بیداد می کند؟ 

*اضطراب خرید بلیت 

یکی از شهروندان در این باره به پیام اقتصادآنلاین  می گوید:« اخیرا من برای انجام کار درمانی مجبور شدم که به تهران سفری داشته باشم. حدود سه روز معطل ماندم تا بالاخره آشنایی در راه آهن توانست بلیتی برای من تهیه کند تا به تهران بروم. من حدود یک هفته در تهران بودم و در تمام این مدت مدام سایت های مختلف را برای خرید بلیت قطار، هواپیما و حتی اتوبوس چک می کردم اما دریغ از اینکه یک ظرفیت خالی وجود داشته باشد. آخر مجبور شدم هفته بعد با هواپیما به شهر خود بازگردم. این در حالی است که قبلا خرید بلیت اینقدر سخت نبود. حداقل اگر بلیت قطار وجود نداشت به راحتی بلیت هواپیما پیدا می شد و خرید بلیت اتوبوس نیز بسیار آسان بود. اما الان انجام هر سفری برای من همراه با اضطراب زیادی است زیرا نمی توانم بلیت پیدا کنم و اغلب موارد مجبور می شوم برنامه ریزی های خود را بهم بریزم. از سوی دیگر اخیرا من در سفرهای خود می بینم که قطارها با تاخیر به مقصد می رسند این در حالی است که پیشتر با چنین تاخیر هایی در سفر ریلی مواجه نبودم. چندی پیش چنین اتفاقی برای من رخ داد و من نتوانستم به قرار کاری خود رسیدگی کنم و سفر من به تهران فایده ای نداشت.»

*کابوس خرید بلیت 

شهروند دیگری در این باره به خبرنگار پیام اقتصادآنلاین  می گوید:« چند وقت پیش ما برای شرکت در مراسمی در شمال تهران باید سفر دسته جمعی می رفتیم. اما به لطف مدیریت مناسب مسئولان سفر دسته جمعی ما به سفرهای چند نفره و حتی تک نفره تبدیل شد. چون نتوانستیم بلیت قطار، هواپیما و اتوبوس به تعدادی که نیاز بود تهیه کنیم، عده ای با اتوبوس، تعدادی با قطار، برخی با ماشین شخصی خود و من خودم به تنهایی با هواپیما سفر کردیم. شاید فکر کنید کابوس بلیت پیدا کردن همینجا تمام شد و ما با خیال راحت به سفر خود رسیدیم اما برای برگشت کابوس باز تکرار شد. من حدود 7 ساعت در ترمینال منتظر ماندم که بلیت تهیه کنم و به شهر خو بازگردم. وقتی اعتراض می کنیم برخی می گویند طبیعی است که در تابستان و تعطیلات کمبود بلیت وجود داشته باشد. اما به نظر من هیچ چیز طبیعی نیست. طبیعی آن است که مسئولان مربوطه پیش بینی کنند که حجم سفر ها در این ایام افزایش پیدا می کند و متناسب با آن برنامه ریزی های لازم را انجام بدهند تا مردم این چنین درگیر بی کفایتی مسئولین نباشد. البته من به دلیل شغلم مدام سفر می کنم و در ایام غیر تعطیل نیز پیدا کردن بلیت کار آسانی نیست.»

دانشجویی در این باره به پیام اقتصادآنلاین گفت:« من چندین سال است که در تهران دانشجو هستم و مدام به شهر خود سفر می کنم. پیشتر چند روز قبل از سفر سایت ها را چک می کردم و متناسب با بودجه و سلیقه خود بلیت می خریدم و به راحتی سفر می کردم. اما اخیرا برای انجام هر سفری باید از ماه ها پیش برنامه ریزی کنم تا بتوانم بلیت تهیه کنم که اغلب اوقات با آژانس های مسافرتی تماس می گیرم و آن ها اگر کسی بلیتش را کنسل کند به من خبر می دهند. اخیرا مادر من بیمار شد و من نتوانستم به دیدن او بروم چون هیچ بلیتی برای سفر پیدا نکردم. از سوی دیگر وسائل حمل و نقل عمومی خصوصا قطار کیفیت بسیار پایینی دارد اما برای تهیه بلیت همین وسایل نیز ما باید روزها منتظر بمانیم و این شرایط بسیار تاسف بار است. »

*عدم تناسب عرضه و تقاضا 

مدیر یکی از آژانس های مسافری در این باره به پیام اقتصادآنلاین  گفت:« متاسفانه تناسب عرضه و تقاضا در این سیستم بهم خورده است و تقاضا همواره چندین برابر عرضه است. در این شرایط برای مثال هواپیما یکسری از ایرلاین ها خراب و پروازها کنسل می شود. یعنی علی رغم اینکه عده ای بلیت خریده اند سفرها کنسل می شودو در این حالت چندین هزار متقاضی سفر بدون بلیت رها می شوند. وضعیت حمل و نقل عمومی متاسفانه مناسب نیست. عدم رسیدگی مناسب به وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده است که تعدادی از آن ها از چرخه خدمات رسانی خارج شوند.»

انتهای پیام/