توضیح درباره کارخانه تولیدکنسانتره سازی بهاباد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: کارخانه تولیدکنسانتره سازی بهاباد با ظرفیت تولید ۱ تا   ۱.۳ میلیون تن کنسانتره آهن آماده راه‌اندازی و بهره برداری است. همچنین خط تولید کلاف سرمد ابرکوه با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن پیش بینی می گردد تا در سه ماهه دوم سالجاری راه اندازی و وارد تولید تجاری می شود.


توضیح درباره کارخانه تولیدکنسانتره سازی بهاباد

 امیرعلی طاهر‌‌زاده‌ با اعلام این خبرها به سختی های پشت سر گذاشته چادرملو در سال ۱۴۰۲ از جمله محدودیت های انرژی اشاره کرد و افزود: با این وجود چادرملو بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در طرح های توسعه خود انجام داد و ۵۵ درصد سود شرکت را نقداً بین سهامداران خود تقسیم کرد.

 

 دریافت حدود ۸ همت تسهیلات بانکی و اواق بدهی 

طاهر زاده بیان داشت: سال گذشته نخستین سالی بود که چادرملو و شرکت های تابعه علاوه بر منابع داخلی خود، بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تسهیلات  ، اوراق مرابحه و … از سیستم بانکی به منظور تسریع در اجرای طرح های توسعه و … استفاده کردند.

 

فعالیت های ساخت نیروگاه

وی در ادامه به فعالیت های ساخت نیروگاه در این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: چادرملو در حال حاضر دارای یک واحد نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی و یک واحد ۱۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی است و دومین واحد سیکل ترکیبی خود را نیز طی قراردادEPC به ارزش ۲۴۵ میلیون یورو بدون لحاظ سرمایه گذاری های جنبی نیاز در حال ساخت دارد که امیدوار هستیم در سه ماهه دوم سال جاری بهره برداری از واحدهای ۱ و ۲   گازی این نیروگاه آغاز که با توجه به خود تامین بودن نیروگاه جدید تاثیر بر میزان تولید در زمان محدودیتهای انرژی برق خواهد داشت .  

مدیر عامل چادرملو همچنین تصریح کرد: در سال گذشته کلنگ یکی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در منطقه خضر آباد استان یزد به زمین زده شد و اکنون پنل های خورشیدی آن خریداری شده و پیمانکاران آن نیز در بخشهای مختلف مشخص و عملیات اجرایی اغاز شده است . وی ساخت ۲ نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دیگر را در شهرستان اردکان و بهاباد از جمله طرح های در دست اجرای چادرملو عنوان کرد.

 

فعالیتهای معدنی چادرملو

طاهر زاده با بیان اینکه فعالیتهای معدنی چادرملو در سه بخش در حال انجام است، گفت: فعالیت های اکتشافی توسعه ای در معدن این شرکت در حال انجام است و پیش بینی می گردد امسال ۱۰ میلیون تن خوراک از محل معدن و همچنین فرآوری باطله های معدنی تامین می شود.

وی افزود: در محدوده آنومالی ۱۰ که در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری معدن فعلی چادرملو واقع شده، مناقصه انتخاب پیمانکار استخراج در یکی از زونهای اکتشافی انجام شده است و تاکنون حدود ۱۴ هزار متر حفاری در آن انجام شده است.

وی گفت: برای محدوده آنومالی  D19 با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در بخش اکتشاف و اماده سازی و دریافت گواهی کشف اولیه در برنامه داریم که ۲۸ میلیون تن از ذخیره توده جنوبی را بهره برداری کنیم. در این محدوده در حدود ۱۶۰ میلیون تن باطله برداریانجام و به ذخیره سنگ آهن رسیدیم.

طاهر زاده عنوان کرد: در عین حال خرید سنگ آهن از سایر نقاط کشور نیز در دستور کار است و از معادن کوچک و سایر محدوده های موجود در استان و سطح کشور نسبت به خرید و تامین سنگ آهن اقدام می کنیم، به طوری که سال گذشته حدود ۶ میلیون تن خرید سنگ آهن توسط چادرملو انجام شد.

وی با بیان اینکه اکنون عملیات استخراج از محدوده زریگان در مرحله مناقصه انتخاب پیمانکار است تا بخشی از تامین خوراک چادرملو از این محل انجام شود.

مدیر عامل چادرملو خاطرنشان کرد: در عین حال در قالب یک کنسرسیوم برای دستیابی به منابع جدید معدنی در افغانستان، در حال رایزنی با مسئولان این کشور هستیم.

 

لجستیک جاده ایی و ریلی چادرملو

وی در ادامه یادآور شد: در بخش لجستیک، تاکنون ۵۵۰ واگن و ۵۴ کشنده خریداری شده است، علاوه بر آن اسفند پارسال طی قراردادی با شرکت مپنا، خرید ۱۰ دستگاه لوکوموتیو سنگین باری MAP30 با توان حدود ۴۰۰۰ اسب بخار در دستور کار قرار گرفته و قرار است طی مدت ۱۸ ماه تحویل شود.

مدیرعامل چادرملو تاکید کرد: اکنون و با این اقدامات، زنجیره حمل لجستیک ریلی چادرملو به منظور انتقال مواد از معدن به واحد صنعتی در فاز یک تقریبا تکمیل شده است.

وی گفت: در طی دو سال گذشته در تولید گندله ، آهن اسفنجی و فولاد رکوردهای را بدست آوردیم که از بدو فعالیت های این واحدها بی نظیر بوده است، همچنین در سال گذشته رکوردهای جدید در گندله سازی و فولادسازی خلق و رکورد تولید آهن اسفنجی نیز حفظ شده است .

انتهای پیام/