چرا هیچ یک از مسئولان نمی گویند روزگاری روس ها 200 گلوله توپ به سمت حرم امام رضا(ع) شلیک کردند؟!

پیام اقتصاد آنلاین : ‏‏۱۱۲ سال پیش مرقد امام هشتم شیعیان توسط قشون روس به توپ بسته شد.‏با مخالفت شدید ایرانیان با امضای قرارداد ۱۹۰۷ و تقسیم ایران به ۳ منطقه(حوزه نفوذ روسیه، حوزه نفوذ بریتانیا و منطقه بی‌طرف) روس‌ها تهدید به عملی کردن مفاد قرارداد از طریق استقرار نیروی نظامی کردند.‏مبارزان مشروطه‌خواه که مخالف این ماجرا بودند عقب ننشستند و در تبریز و انزلی به مخالفت برخاستند. نیروهای مردمی هم در صحن حرم رضوی سنگر گرفتند.‏سرکنسول‌گر روسیه در مشهد، از ترس "همبستگی مردم" تلگرافی را به فرماندار ترکستان (آسیای مرکزی) فرستاد.


چرا هیچ یک از مسئولان نمی گویند روزگاری روس ها 200 گلوله توپ به سمت حرم امام رضا(ع) شلیک کردند؟!

‏روس‌ها با تحریک عمال خود،‏یوسف هراتی و نایب اکبر شورشی در مشهد راه انداخته و سپس به بهانه حفظ امنیت شهر و اتباع خود به نیروی نظامی متوسل شدند. روس‌ها مهلتی ۶ ساعته به نظمیه شهر دادند تا اوضاع را سامان دهد ولی رییس نظمیه که این کار را خارج از توان دید، استعفا داد و روس‌ها خود مدیریت نظمیه مشهد را به عهده ‏گرفتند.

‏با کنترل شهر، هجوم قوای روسیه به دلاوران مشروطه‌خواه آغاز شد. در این حمله ۹۲ گلوله شرپنلی و ۲۰۰ گلوله توپ بزرگ به سمت حرم شلیک شد.

‏به گزارش عین‌السلطنه، روس‌ها گنجینه که اموال حرم را نیز به تاراج بردند و وزارت خارجه گزارش داد ۵۵۰ هموطن ایرانی توسط روس‌ها کشته شدند.

‏امروز اما بدان اشارتی نمی‌کنند؛ تو گویی رازیست مگو! / از صفحه اینستاگرام آرش رئیسی‌نژاد، پژوهشگر و استاد پیشین دانشگاه تهران

انتهای پیام/