اعجوبه ای که دنیا آن را از دست داد/مرگ بنیانگذار اقتصاد رفتاری

پیام اقتصاد آنلاین -سیامک قاسمی : جهان در روز گذشته یکی از عجیب‌ترین اندیشمندان خود را از دست داد. دنیل کانمن، روانشناسی که نوبل اقتصاد گرفت و همین کافیست برای آنکه بدانید چه اعجوبه‌ای بوده است.


اعجوبه ای که دنیا آن را از دست داد/مرگ بنیانگذار اقتصاد رفتاری

‏کانمن که از بنیانگذاران مکتب «اقتصاد رفتاری» است، با نظریات خود ، بسیاری از اصول اقتصاد کلاسیک در دویست سال گذشته و از زمان «آدام اسمیت» را به چالش کشید و ثابت کرد که انسان الزاما نه بر اساس حداکثر منافع و عقلانیت خود که بسیاری از مواقع بر اساس ترس ‌ها، طمع‌ها و احساساتش تصمیمات بزرگ زندگیش را می‌گیرد.

‏او این فرض بدیهی در اقتصاد کلاسیک را که انسان موجودیست عقلایی که بر اساس حداکثر منافع خود تصمیم می‌گیرد را با پژوهش ها و تحقیقات بسیار نقض کرد و ثابت کرد، بسیاری از تصمیمات اقتصادی ما بر اساس احساسات ما و در تضاد با منافع ما است. نظریات «فرااعتمادی» و «زیان گریزی» او اساس بسیاری از مدل سازی های مالی و تجاری است.

‏کانمن که اصالتی اسراییلی- آمریکایی داشت، با نگاشتن کتاب«تفکر، سریع و کند» مکتب اقتصاد رفتاری را بنیان گذاشت که بیشترین جوایز نوبل اقتصاد در طی دو دهه اخیر را به خود اختصاص داد.

‏کتاب «تفکر، سریع و کند» او، نقطه عطفی در زندگی من بود و همچنان بسیاری از دیدگاه‌های خود در اقتصاد و سرمایه‌گذاری را وامدار این کتاب هستم.

انتهای پیام/