فولاد اسفراین خریدار اصلی آهن اسفنجی

پیام اقتصاد آنلاین:   مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت ۱۴۰ گونه فولاد آلیاژی را دارد و این مجتمع صنعتی به عنوان بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی سازی و ماشین سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.


فولاد اسفراین خریدار اصلی آهن اسفنجی

ظرفیت اسمی تولید در این مجتمع صنعتی تا قبل از افتتاح طرح توسعه در فروردین ماه سال جاری ۸۰ هزار تن است که با افتتاح طرح توسعه این مجتمع صنعتی در ۱۲فروردین ۱۴۰۰با دستور ویدئو کنفرانسی رییس جمهور ظرفیت اسمی تولید در این واحد صنعتی به ۱۲۰ هزار تن افزایش یافت.آهن اسفنجی یکی از مواد اولیه مورد نیاز واحدهای ریخته گری محسوب می شود که در مجتمع صنعتی فولاد اسفراین برای تولید شمش فولاد آلیاژی به این محصول نیاز است.

معاون صنایع و معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی هم در این باره گفت: براساس برآوردها، این استان ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی نیاز دارد اما به زودی نیاز به این محصول افزایش و به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید.

مهیار مشایخی تصریح کرد: ساخت یکی از این واحدهای تولیدی آهن اسفنجی، ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شرکت دیگری هم فعال شده است. ۶۸ ماده معدنی در کشور شناسایی شده است که ۲۸ مورد آن در خراسان شمالی نیز یافت می شود؛ استانی که با توجه به گستره و جمعیت کمتر آن در مقایسه با سایر استان های کشور باید از نظر درصد بهره مندی از مواد معدنی در جایگاه بالایی قرار داشته باشد.

با وجود این منابع زیرزمینی سالانه فقط پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن ماده معدنی از معادن خراسان شمالی استخراج می شود و از ۲۵۰ معدن ثبت شده، کمتر از نیمی از آن ها فعال و مابقی غیرفعال است.

کارشناسان اقتصادی خراسان شمالی نیز معتقدند که سرمایه گذاری بخش خصوصی راه نجات معادن خفته و حذف دلالان و واسطه گران است و لازمه آن را هم ارایه تسهیلات و همکاری بانک های استان عنوان می کنند.اما بهره مندی از این ظرفیت نیازمند ورود جدی دولت است؛ اینک این وظیفه مهم و اساسی بر عهده دولت سیزدهم بوده تا با ورود و جذب سرمایه گذار بتواند اشتغال و معیشت مردم استان محروم خراسان شمالی را متحول کند.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که به دلیل برخورداری از ۲ مجتمع بزرگ و مهم صنعتی فولاد و لوله گستر، قطب صنایع بزرگ استان خراسان شمالی محسوب می شود.

انتهای پیام/