غلامزاده در گفتگو با پیام اقتصادآنلاین:

محاکمه حمید نوری فاقد اعتبار و ناقض قوانین بین الملل است

تاریخ انتشار : 1401/2/21 03:52

حمیدرضا غلامزاده کارشناس مسائل حقوق بشر در گفتگو با پیام اقتصاد آنلاین در خصوص محاکمه حمید نوری در سوئد بیان داشت: سوئد در حال محاکمه یک تبعه خارجی است که به لحاظ حقوقی باید او را به ایران استرداد کنند و در یک دادگاه ایرانی محاکمه شود، بنابراین محاکمه یک تبعه خارجی در این شرایط اساسا اصالت ندارد و درست نیست.
 
وی افزود: مورد بعدی شرایط محاکمه است. اینکه او را در یک شرایط بدی قرار دادند و او را تحقیر کردند و مورد شکنجه قرار دادند و این اقدامات هم غیر قانونی و هم برخلاف حقوق بشر است کما اینکه نقض قوانین خودشان هم هست.
 
این کارشناس مسائل حقوق بشر بیان داشت: دلیل اصلی این اقدامات این است که این پرونده از اساس یک پرونده سیاسی بود و نه یک پرونده قضایی و حقوقی.
 
وی ادامه داد: اتهاماتی که پایه آن براساس اظهارات یک گروه تروریستی است براساس حقوق بین الملل قابل استناد و اتکا نیست، این گروه قبلا در لیست تروریستی کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز قرار داشت که به دلایل واهی آن را از لیست تروریستی خارج کردند.
 
غلامزاده بیان کرد: اساسا به لحاظ حقوقی این دادگاه ها فاقد اعتبار هستند و نقض قوانین بین الملل است و این اتهامی که به آقای نوری زدند بی اساس است.
 
وی اظهار کرد: بنابراین مساله اساسی فشار اروپایی و آمریکایی ها به ایران است. سوئد معمولا در بازی های سیاسی علیه ایران ورود میکند حالا بخشی از آن مربوط به ژست حقوق بشری در چارچوب اتحادیه اروپا است و بخشی دیگر مربوط به رویکردهای سیاسی درون خودش است که باعث شده یک شخصیت ایرانی عملا قربانی این ماجرا شود.
 
این کاشناس مسائل حقوق بشر در پایان خاطرنشان کرد: احضار سفیر سوئد یک اقدام رسمی است ولی لزوما باعث توقف این اقدامات نمیشود. در واقع کاری که سوئد در حال انجام آن است آنکه به خود ژست مدافع حقوق بشری گرفته و تظاهر به دفاع از آزادی می کند.

آخرین خبرها