در بازار موبایل چه خبر است؟

استقبال بازار موبایل از افت قیمت دلار

تاریخ انتشار : 1400/12/2 03:10

پیام اقتصاد آنلاین  : قیمت گوشی پابه‌پای دلار در بهمن ارزان شد و الان زمان مناسب‌تری نسبت به یک ماه قبل برای خرید موبایل است. گوشی‌های آیفون که رابطه مسقیمی با نرخ ارز در ایران دارند، طبق انتظار بیشترین افت قیمت را طی یک ماه گذشته در بازار موبایل به‌ثبت رساندند. قیمت آیفون 12 پرومکس حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پایین آمده است و فروشنده‌ها حاضر هستند آن را حدود ۳۴ میلیون تومان رد کنند. آیفون 13 مینی، آیفون 13 پرومکس و آیفون 12 نیز در همین مدت بین یک تا دو میلیون تومان ارزان شدند.

بین گوشی‌های اندرویدی بازار با شدت کمتری شاهد همین روند هستیم. گلکسی S21 Ultra 5G حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افت قیمت پیدا کرده و تقریبا ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت گلکسی A52 سامسونگ به هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است و خریداران آن تقریبا نیم‌میلیون تومان کمتر از یک ماه قبل پرداخت می‌کنند. بین گوشی‌های پرفروش شیائومی هم شاهد ارزان شدن ۴۰۰ هزار تومانی Poco X3 GT (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) هستیم و این مدل پرفروش با هفت میلیون تومان قابل خریداری است.

 

کاهش قیمت گوشی‌های اپل

گوشی‌های آیفون تحت تاثیر کاهش قیمت دلار در بهمن‌ماه ارزان شدند. بیشترین افت قیمت بین مدل‌های این برند در نسخه ۲۵۶ گیگابایت آیفون 12 پرو مکس مشاهده می‌شود. جایی که با ریزش دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی، آن را بجای ۳۷ میلیون تومان، ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌فروشند. آیفون 13 مینی با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت در رتبه دوم این فهرست قرار می‌گیرد و ارزش آن با افت تقریبا دو میلیون تومانی، در انتهای بهمن به ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

آیفون 12 با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت افت قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد و آیفون 11 با همین ظرفیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ارزان شدند و به‌ترتیب ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در موبایل‌فروشی‌ها فروخته شدند. کمترین کاهش قیمت نیز در نسخه ۱۲۸ گیگابایت آیفون SE مشاهده می‌شود. این مدل ۶۰۰ هزار تومان در دومین ماه زمستان امسال ارزان شد و خریداران آن در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند. همچنین در قیمت مدل‌ پرفروش آیفون 13 (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) در ۳۰ روز گذشته تفاوتی دیده نمی‌شود و همچنان برچسب ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی آن در فروشگاه‌های آنلاین بدون تغییر باقی مانده است.

 

تغییر قیمت گوشی‌های سامسونگ

گوشی‌های پرفروش سامسونگ در بهمن امسال ارزان شدند. البته درباره جمله قبل باید یکی‌دو مدل را استثنا درنظر بگیریم، اما بیشترین افت قیمت در نسخه ۵G گلکسی S21 Ultra با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت دیده می‌شود؛ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان. حالا پرچمدار پیشین سامسونگ بجای ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزش دارد. گلکسی A52 که میان‌رده پرفروش کره‌ای‌ها در ایران است، تقریبا نیم‌میلیون تومان ارزان شد و خریداران آن در حال حاضر هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند. رتبه دوم و سوم در فهرست کاهش قیمت گوشی‌های پرفروش سامسونگ به‌ترتیب به مدل‌های گلکسی A03s (ظرفیت ۶۴ گیگابایت) و گلکسی A32 (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) تعلق می‌گیرد.

اولی که یک مدل اقتصادی به‌شمار می‌رود، ۳۰۰ هزار تومان ارزان شده و ارزش آن به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. دومی هم یعنی گلکسی A32، با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی حدود شش میلیون و ۲۲۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسد. گلکسی A52s ۵G (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) برخلاف اکثر مدل‌های پرفروش سامسونگ و باوجود کاهش قیمت ارز در هفته‌های اخیر، بهمن‌ماه را با افزایش قیمت ۳۷۰ هزار تومانی پشت سر گذاشت و حالا قیمت آن به ۹ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان رسیده است. قیمت گلکسی Note 20 Ultra (ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت) نیز با رشد ۲۵۰ هزار تومانی به ۲۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. تغییر قیمت دیگر مدل‌های پرفروش سامسونگ طی بهمن‌ماه درحد ۱۰۰ هزار تومان بوده که آن‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

 

کاهش قیمت گوشی‌های شیائومی

گوشی‌های شیائومی در بهمن بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان ارزان شدند. Poco X3 GT بیشتر از بقیه کاهش قیمت پیدا کرد و ارزش نسخه ۱۲۸ گیگابایت آن با عقب‌نشینی ۴۰۰ هزار تومانی به شش میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. در آخرین روز بهمن شیائومی 11T 5G تقریبا ۳۰۰ هزار تومان کمتر از اولین روز ماه قیمت داشت و خریداران آن حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه کردند. Poco M3 (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) که یکی از میان‌رده‌های اقتصادی چینی‌ها در بازار ایران است، ۲۵۰ هزار تومان در این ماه ارزان شد و ارزش نسخه ۱۲۸ گیگابایت آن به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

مدل‌های پرفروش Poco X3 Pro، Redmi 9A و چند گوشی پرفروش شیائومی هم در بهمن ماه در حد ۱۰۰، ۲۰۰ هزار تومان ارزان شدند و جزئیات تغییر قیمت آن‌ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. با این حال مدل Redmi Note 10 Pro (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) بدون تغییر قیمت باقی ماند. درست مثل مدل‌های پرفروش Redmi 10 (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت) و POCO M4 Pro 5G (ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت).


آخرین خبرها